Veľmi často sa ma ľudia pýtajú, ako sa klasická čínska medicína pozerá na emócie, či s nimi nejakým spôsobom pracuje a či sa dá aj v tejto oblasti pomôcť. Odpoveď je samozrejme taká, že v čínskej medicíne sú emócie a práca s nimi veľkou súčasťou a to nie len v rámci diagnostiky, ale aj v následnej terapii.

Dovoľte mi preto, aby som vás, pokiaľ možno čo najjednoduchšie a najjasnejšie, zasvätil do tajov klasickej čínskej medicíny a jej veľkej súčasti, ktorou sú emócie a ich vplyv na váš zdravotný stav.

Jeden z pilierov, o ktorý sa čínska medicína opiera, je teória 5 elementov, ktorá je veľmi rozsiahla a o každom elemente by som v budúcnosti mohol napísať niekoľko takýchto článkov, ale pre začiatok nám bude stačiť vedieť, že táto teória nám okrem iného dáva reálny a presný popis väzieb medzi orgánmi, časťami nášho tela a……samozrejme….aj našimi emóciami. Ale skôr ako začnem rozoberať konkrétne emócie, tak by som vám rád priblížil spôsob akým vplývajú na naše telo. Predstavte si emóciu ako dážď. Dážď je v zdravej miere potrebný pre rast vegetácie, ale v prípade, že prší  DLHO alebo je dážď VEĽMI SILNÝ, tak zničí celú úrodu.

Na tento úvodný článok som si zobral na drobnohľad dve najčastejšie sa vyskytujúce emócie u pacientov, a to hnev a obavy. Dovolím si úprimne povedať, že až 90 % pacientov má problémy s hnevom a obavami, pričom 90 % týchto emócií je zo vzťahov a z práce. Takže dosť bolo úvodných slov a poďme rovno na to.

Prvou a zároveň najčastejšie sa vyskytujúcou a najničivejšou emóciou je HNEV.

Hnev sa môže prejavovať rôznym spôsobom a silou. Od frustrácie, cez zlobu, zášť až po amok. V zdravej miere ho môžeme nazvať nespokojnosťou, ktorá vás ženie dopredu a núti meniť veci v živote tak, aby ste boli spokojní a šťastní. S hnevom by ste mali pracovať tak, ako s búrkou na mori – päťmetrové vlny na povrchu, ale pod hladinou je ticho a kľud. Ale v prípade, že zažívate hnev, a to v akejkoľvek forme, dlhodobo alebo veľmi intenzívne, začne negatívne ovplyvňovať celý rad procesov a častí tela, ktoré zodpovedajú elementu dreva. V prvom rade je to orgán pečene, ktorý je zodpovedný za to, aby všetko prúdilo v tele plynulo a bez problémov, za množstvo krvi v tele (dôležité pre menštruačný cyklus ženy), za vnútornú imunitu, za emočnú stabilitu a pocit naplnenia v živote a množstvo ďalších dôležitých funkcií. Zároveň elementu dreva zodpovedajú aj šľachy, oči, žlčník, nechty, ale aj vnútorné sliznice.

Takže pre pochopenie uvediem jednoduchý príklad, ako hnev či dlhodobá frustrácia z toho, že nerobíte to, čo by ste chceli; že nie ste s tým, s kým by ste chceli byť; alebo nie ste tam, kde by ste chceli byť,….môže negatívne ovplyvniť tok energie v energetickej dráhe žlčníku, čo sa bude prejavovať napríklad bolesťami hlavy po bokoch a spánkoch, alebo ovplyvní tok energie v energetickej dráhe pečene a to sa bude prejavovať migrénou na vrchole hlavy alebo bolesťou spoza očí. Zároveň hnev tlačí energiu smerom nahor, a preto vám veľmi ľahko zdvihne aj krvný tlak. Samozrejme táto negatívna emócia môže ovplyvniť akúkoľvek časť ľudského tela zodpovedajúcej elementu dreva a aj vďaka symbolickému pohľadu na telo vieme potom spätne zistiť, čoho sa môže týkať váš hnev. A takto veľmi často môžete potom dostať zápal spojiviek, keď vás bude hnevať „to, čo vidíte“ alebo sa vám môže zapáliť šľacha, ak ste frustrovaní „ z toho, kde sa nachádzate“. Samozrejme, diagnostika v klasickej čínskej medicíne je oveľa zložitejšia a miesto na tento článok je limitované, ale aspoň dúfam, že po týchto slovách pochopíte negatívny vplyv hnevu na vaše zdravie.

Pre tých, ktorí by chceli začať pracovať postupne na svojom hneve, mám malú radu pred tým, než začnem rozoberať ďalšiu emóciu. Hnev sa dá rozpustiť len pochopením príčiny, pričom neexistuje objektívna príčina na hnev. Je to len váš subjektívny dôvod a vy rozhodujete o tom, ako zareagujete. Je zbytočné povedať:  „On ma nahneval !“ Hnev je váš a bude škodiť len vám. To, čo cítite, za to ste si zodpovední len vy sami.

A touto zodpovednosťou za svoje myšlienky by som sa rád pomaly dostal k ďalšej emócii, a tou sú OBAVY.

Obavy zauzlujú energiu v tele a majú priamy vplyv na celý systém elementu zeme, ku ktorému patrí napríklad slezina, pankreas, žalúdok,  štítna žľaza, vaječníky, ústa, svaly, myseľ, ale aj mentálna a psychická stabilita, schopnosť „stáť nohami pevne na zemi“ či „mať svoj stred“, a mnoho ďalších. Klasická čínska medicína striktne oddeľuje obavy od strachu. Strach ovplyvňuje element vody (obličky, urogenitálny systém atď.) a môžeme si o ňom napísať v niektorých ďalších číslach, ale je to napr. strach zo smrti alebo keď máte strach, že vám niekto ublíži. Na druhú stranu obavy, sú „starosti“, ktoré máte stále v mysli a trápia vás či už viac alebo menej každý deň ako napr. či som dobrá matka, či zaplatíme hypotéku, či ma nevyhodia z práce, atď. Čiže jednoducho povedané, v prípade, že máte veľa starostí a veľa obáv, ktoré sa dlhodobo neriešia, môžete pociťovať problém so žalúdkom či slezinou a tým pádom aj problémy pri trávení alebo problémy so štítnou žľazou, ktorá je priamo prepojená s vašimi nárokmi na vás či vaše okolie.

Samozrejme, že v dnešnej dobe sa ľahko povie, že by sa človek nemal obávať a nemať starosti, ale v praktickom živote je to oveľa ťažšie. Veľa ľuďom pomáha prekonať takéto ťažšie chvíle nie len viera, ale hlavne dôvera, že človek robí v danú chvíľu to najlepšie, čo dokáže, a že všetko je tak ako má byť. Nájsť vnútorný kľud a pokoj je životným cieľom mnohých ľudí a spôsobov ako sa k nemu dostať je neúrekom.

Týmto úvodným článkom som sa síce len veľmi zľahka dotkol rozsiahlej problematiky emócií a ich vplyvu na ľudské zdravie, ale verím, že v ďalších článkoch a na základe vašich otázok a záujmu, rozoberieme niektoré témy oveľa hlbšie.

Autor: Ing.Petr Bílý

(vytvorené pre časopis TO SOM JA)